Türk Kahvesi Neden Bu Kadar Özel?

Türk kahvesi kültürümüzde yüzyıllardır severek tüketiliyor. Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelmiş en eski kahve pişirme ve hazırlama metotlarından biri olan Türk kahvesi, dünya kahve kültürü içerisinde de çok ayrı bir yere sahip.

Türk Kahvesi Telvesi İle İkram Edilen Tek Kahve Türü

Kendine özel pişirme tekniği, sunumu ve içimi ile Türk kahvesi, telvesi ile ikram edilen tek kahve türü olma özelliği taşıyor. Diğer kahve çeşitlerine baktığımızda ise telvelerinden süzülerek içildiklerini ya da hazır granül kahvelerin tamamen su içerisinde homojenize olduklarını görüyoruz.

Wikipedia’ya göre Türk kahvesi espresso ile birlikte en çok tüketilen kahve türü. Zihni açar ve dikkati toplamaya yardımcı olur. Türk kahvesinin alınan ağrı kesicilerin etkisini %50 oranında arttırdığı görülmüş. Aynı zamanda antioksidan etkisi ile kanser gibi hastalıklar için de ideal bir içecek.

Türk kahvesinin kalitesi üzerindeki köpükten anlaşılır. Bu yumuşak ve kadifemsi köpük aynı zamanda kahvenizin uzun süre sıcak kalmasını sağlar.

Gerçek Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi tercihen kömür ateşinde, uzun uzun kavrulur ve diğer kahve çeşitlerine nazaran çok ince bir şekilde öğütülür. Bakır bir cezvede yapılması makbuldür. Bir fincan için iki çay kaşığı Türk kahvesi kullanılır, su ve istenildiği kadar şeker ilave edilir.

Türk kahvesi küçük fincanlarda servis edilmeli ve doğru kıvama ulaşması için bir süre telvesinin çökmesi beklenmelidir. Yanında lokum ile servis edilebilir.

Telvesi İle Kahve Falı Bakılıyor

Türk kahvesini eşsiz kılan bir diğer öğe ise fincanda kuruyan kahve telvesi ile meşhur kahve falının bakılıyor olması. Bu da içilen Türk kahvesi sonrasında özellikle kadınlar tarafından gerçekleştirilen keyifli bir alışkanlık.

Kahve falı, uzun zaman öncesinden beri bakılan bir kehanet yöntemidir. Kahve bitirildikten sonra fincan ters çevrilir ve soğuması beklenir. Soğuyan fincan açıldığında, kuruyan telvenin fincanda oluşturduğu şekiller yorumlanmaya çalışılır. Bu, özellikle Müslüman ülkelerde çok geçerli bir fal bakma şeklidir.

Türk kahvesi aynı zamanda UNESCO’nun maddi olmayan kültürel miras listesinde yer alıyor. Yani bir kendine has bir çok özelliği ile gönüllerde taht kuran Türk kahvesi gerçekten de çok özel bir geleneğimiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir