Yeni Nesil Kahve ve Kahvecilik

3. nesil kahvecilik

Kahve kültürü modern dünya ve onun son nesliyle beraber değişiklikler yaşıyor. Bu tutum ise kahve sektörünün de değişmesine yol açan etkilere sahip. 3. dalga kahve akımı olarak da bilinen bugünün kahve anlayışı, bu içeceğe özel bir saygı besliyor. Bundan önce ilk iki kahve akımına da kısaca bir göz atalım.

1. Dalga Kahve Akımı

Birinci kuşağın kahveciliği 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkıyor. Bu dönemde kimyasal işlemlerden geçerek elde edilen bir kahvecilik anlayışı hakimdir. Bu dönemde kahve yalnızca alınıp satılan ve tüketilen bir içecektir.

2. Dalga Kahve Akımı

20. yüzyılın ikinci yarısıyla beraber büyük kahve zincirlerinin meydana çıkmasıyla başlayan yeni dönemin adıdır. Bu akımla beraber amaç kahveden şu ana kadar olduğundan daha fazla keyif almaktı ve bunun için çeşitli girişimlerde bulunuldu.

starbucks

3. Dalga Kahve Akımı

Bu dönemde kahvecilik hasat zamanından, toplanmasına, kavrulmasından tüketimine ve hatta sunuş yöntemlerine kadar ince ince düşünülmüş bir sektör halini aldı. Teknolojinin de etkisi ile yaşanan bu gelişim şu anda önü alınamaz bir dönüşüm yaşıyor.

Özellikle kahve çekirdeklerinin kavrulması üzerine yeni metotlar, teknikler uygulanıyor. 3. dalga akımını anlamak için kahvenin nereden geldiği, hangi işlemlerden geçtiğini bilmek de çok önemlidir. Temelde kahveler ikiye ayrılıyor: Arabia ve Robusta. Bunların arasındaki fark ise kafein oranı, aroması ve tadıdır.

Çekirdeklerin Kavrulması

kavrulmuş çekirdekÇekirdeklerin mümkün olduğunca küçük ölçekli makineler ile kavrulması yeni nesil kahveciliğinin en önem verdiği konular arasında.

Öğütme İşlemi

Kahvenin aroma ve lezzetini en üst düzeyde tatmak adına demleme öncesi öğütme işlemi gerçekleştirilir.

Modern Dünyanın Kahveciliğinin Olmazsa Olmazı: Barista

Barista, kahve dükkanlarının vazgeçilemeyen çalışanları arasındadır. Kahve dükkânlarında çalışan ve kahve yapmaya odaklı önemli bir görev üstlenir. İşin ciddiyetini şöyle de anlatabiliriz ki; barista dediğimiz kişi ilk olarak baristalık eğitimini alan ve bu ancak bu süreden sonra bu işi görebilen kişidir. Kahve bazlı mekânların ve bu konuda gelişim göstermek isteyen işletmeleri baristalığa çok önem vermesi, sektörün üzerine titreyen bir anlayışın olduğunu da bize bir kere daha gösteriyor.

Yeni Nesil Kahve ve Kahvecilik” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir