Uluslararası Kahve Günü ve Kahve İçen Kadınlar Teması

uluslararası kahve günü

Uluslararası Kahve Günü, dünya çapında pek çok insanın sahip olduğu ve tükettiği kahveleri yaratmaktan sorumlu çiftçileri, tüccarları, kahve kavurucularını ve baristaları onurlandırarak dünyanın dört bir yanından gelen kahvelerle kutlama yapılan bir gün. Her yıl 1 Ekim’de kutlanan Uluslararası Kahve Günü, bu yıl da çeşitli etkinliklerle karşılandı. Uluslararası Kahve Organizasyonu bu yılki kutlamalar için çok özel bir tema seçti: ‘’Kahve İçeren Kadınlar’’.

Kadınlar, kahve zincirinin tamamında, tohumların işlenmesinden kahvenin ticaretine, demlenmesinden içmesine kadar en az erkekler kadar önemli bir rol oynamaktadırlar. 2018’deki kutlamanın bu teması kadınlara saygı göstermenin de ötesine geçti: Kahve sektöründe, çekirdekten bardağa eşitlik ve eşitliğin gerekliliğini vurgulamayı amaçlamış olan organizasyon bu nedenle bu yılın temasını ‘’Kahve İçen Kadınlar’’ olarak işaretledi. Uluslararası Kahve Örgütü ve 75 üye ülke tarafından düzenlenen Uluslararası Kahve Günü, ilk olarak 1 Ekim 2015 tarihinde İtalya’nın Milano kentinde kutlandı. Uluslararası Kahve Örgütü, uluslararası işbirliği ile hükümetlerin kahve ihracatını ve ithalatını yapan hükümetler arası bir kuruluştur. Sürdürülebilir bir kahve pazarı yaratmayı amaçlar.

kadın kahve

Ülkelere Göre Kadın Kahve Üreticileri

Uluslararası Kahve Organizasyonu’nun üzerinde çalışıp edindiği istatistiklere göre:

  • Costa Rica’da 2013 yılındaki kadın kahve üretici sayısı 15.450’yi buluyor. Bu da Costa Rica kahve üreticilerinin %34’üne denk geliyor.
  • El Salvador’da yine aynı yıl 6.700 kadın üretime dahil durumda. %33’e tekabül ediyor
  • Guatemala’daki 2016 – 2017 verilerine göre 4.000 ile 7.000 arasında kadın üreticisi var ve &20 ile %22 arasındaki bir orana sahip.
  • Burundi; 2006 ile 2007’de 117 bin gibi bir rakama sahip.
  • Rwanda 2015’te %32’lik bir oranla 113.846’ya ulaşmış.
  • Kolombiya’da ise 2015 verilerine göre; yüzde otuzu kapsayan, 164.000 kadın kahve üreticisi var.

İkinci Önemli Başarı

Bu araştırmanın ikinci büyük başarısı da Brezilya ile ilgilidir. Brezilya’daki liderler ve organizasyon üyeleri, burada tartışılan rapordaki kendi kadın üretici sayısının az olduğunu görerek bunun üzerine eğilmişlerdir. Brezilya’da tarlada ve hasatta kadınların yüzdesi oldukça düşüktür. Brezilya kahve endüstrisinde yer alan kadınlar, bu durumun düzenlenmesi adına çeşitli girişimlerde bulundular. Brezilya’daki kahve kadınlarına yönelik bir e-kitap yayımlayarak çeşitli kurum ve kahve odaklarının dikkati çektiler.

Uluslararası Kahve Günü ve Kahve İçen Kadınlar Teması” te bir düşünce

  1. Aycup diyor ki:

    Kadın veya erkek kahve artık yaşantımızın vazgeçilmezi oldu fincanda karton bardakta içmek fark etmiyor güzel içecek Türk kahvesi mükemmel 👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir