Ülkelere Göre Kahve Gelenekleri

Her güne uyandığımızda dinç olmak, enerjik bir şekilde güne başlamak isteriz. Ama hayatta geçirdiğimiz her gün istediğimiz yoğunlukta ya da rahatlıkta devam etmeyebiliyor. İşte o zamanlarda en fazla ihtiyaç duyduğumuz ve bizi kendimize getiren şey sıcak bir kahvedir. Sıcak bir kahveyle başlanmış gün nasıl kötü olabilir ki dediğinizi duyar gibi oluyoruz. Şuan dünya üzerinde bizim gibi düşünen, kahvesiz güne başlayamayan diğer insanları düşünelim. Bizler güne kendi kahve geleneklerimizle yapılmış bir kahve ile başlarken, örneğin kahvesiyle meşhur İrlanda’ da insanlar hangi kahve çeşidi, hangi kahve gelenekleri ile güne başlıyorlar? Ya da Fransa’ da? Her ülkenin kahve gelenekleri tıpkı biz insanların birbirinden farklı olduğu gibi farklı farklıdır. Aynı lezzeti farklı yollarla keşfederek yaşarken kahve gelenekleri hakkında konuşmak da kahve ile başlanmış bir gün kadar keyifli olacaktır. Ülkelere göre kahve gelenekleri sizi şaşırtırken içinizde de deneme isteği uyandıracak cinsten diyebiliriz.

1. Kaffeost – Finlandiya

Kahve geleneklerinin en ilginç olanlarından biri ile başlıyoruz. Finlandiya’ da Türk kahve geleneklerinden çok farklı bir gelenekle kahve içen Finlandiyalılar kahve üzerine küp küp doğranmış peynir parçaları ile kahvelerini tüketiyorlar.

2. İrlanda Kahvesi

Kahve gelenekleri hakkında konuşup İrlandayı es geçmek olmazdı. Kahveleri oldukça fazla sevilen ve tanınan İrlanda’ nın kahve gelenekleri diğerlerinden epey farklı denilebilir. Farklı ve lezzetli olacağını tahmin ettiğimiz bir kahve karışımı ile karşımıza geliyor. Adeta bir kahve kokteyli olarak tanımlayabileceğimiz İrlanda’ nın kahve gelenekleri sıcak kahve, İrlanda viskisi ve şekerin karıştırılması ve üzerinin kalın bir krema ile kaplanması ile ortaya çıkar.

3. Café Touba – Senegal

Senegal kahve gelenekleri içerisinde yer alan café touba isimli kahvelerini ilginç bir şekilde tatlandırarak içiyorlar. Kahvelerini tatlandırmak için gine biberi ve karanfil kullanan Senegal baharat ve kahve çekirdeklerini öncelikle karıştırarak kavuruyor. Daha sonra öğüttüğü bu karışımla da kahveyi yaparak az önce de söylediğimiz gibi gine biberi ve karanfil ile tatlandırarak servis ediyor. Herkesin seveceği kahve gelenekleri arasında mı yer alır bilemiyoruz ama çok da riskli bir tat olmayacağını düşündüğümüzden denemeye değer diyebiliriz.

4. Flat White – Avusturya

Biraz daha bizim kahve gelenekleri anlayışımıza benzeyen flat white, latte adıyla içtiğimiz kahveye benziyor. Servis edilirken espresso gibi küçük bir fincanla servis edilen flat white, espresso üzerine eklenen süt-köpük ile sunuluyor.

5. Frappé – Yunanistan

Yunanistan’ ın kahve gelenekleri arasında yer alan frappé aslında çok da yabancı olmadığımız bir kahve çeşididir. Frappé bir nescafe temsilcisi tarafından 1957 yılında bulunan bir kahve çeşididir ve Yunanistan’ a ait kahve gelenekleri içerisinde yazlık kahve türleri arasında yer alır. Frappé, süt köpüğü içerisine eklenen buzlu kahve ile elde edilmektedir. Ayrıca buz ilavesi yaparak tüketenlerin sayısı da oldukça fazladır.

6. Espresso Romano – İtalya

İtalya kahve geleneklerinden biri olan espresso romano isimli kahve gerçek bir espressodur. Yanında limon ikram edilerek servis edilir. Java kahvesinin lezzetini tam olarak ortaya çıkardığı düşünülen bir dilim limonla birlikte tüketilen kahvenin İtalya kahve gelenekleri arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

7. Baharatlı Kahve – Fas

Fas’ ın kahve gelenekleri o kesimin damak zevkine uygun olarak biçimlenmiştir. Karabiber, kakule, tarçın ve karanfil gibi çeşitli baharatlarla birlikte pişirilen kahve oldukça koyu kıvamlı bir kahvedir. Bu kahve gelenekleri oldukça sevilen Fas’ ın baharatlı kahvesi muhteşem kokusu ile meşhurdur.

8. Cà phê đá – Vietnam

Vietnam kahvesi olarak bilinen cà phê đá, Vietnam tarafından çok tatlı ama çok sert olarak tarif edilen kahve gelenekleri arasındadır. Vietnam ve aslında birçok ülkede sevilerek tüketilen cà phê đá kahvesi, yoğun bir kahvenin yoğun bir süt içine eklenmesi ve biraz da buzla serin bir hal alması sağlanarak hazırlanmaktadır. Kahve gelenekleri arasında bizi çok da şaşırtmayan bu kahve oldukça sert ve yoğun tadı olan lezzetli bir kahve olarak biliniyor.

9. Yuan-Yang – Malezya

Malezya halkının kahve gelenekleri bizim kahve geleneklerimizden, daha doğrusu sunum şeklimizden biraz farklı diyebiliriz. Yuan-yang isimli kahvelerini soğuk ya da sıcak olarak servis edebiliyorlar. Bu kahve türü Malezya kahve geleneklerine göre siyah kahve, Hong-Kong tarzı sütlü çay ve siyah çay ve süt ile karıştırılarak tüketiliyor.

10. Café de Olla – Meksika

Meksika halkının kahve gelenekleri diğerlerinden biraz daha farklı bir şeker içeriyor. Piloncillo olarak bilinen rafine edilmemiş şeker kamışı şekeri içeren Meksika kahvesinin sunum şekli de bizim alışık olduğumuz halden biraz daha farklı görünüyor. Bu Meksika kahvesi café de olla tarçın çubuğuyla pişiriliyor ve kil bardaklarda servis ediliyor. Kahve gelenekleri böyle olan Meksika’ nın tarçın çubuğu içeren kahvelerini kil bardakta sunmasının sebebinin bu kahvenin tadını daha iyi ortaya çıkarmak olduğunu söylüyorlar.

11. Cafezinho – Brazil

Cafezinho tadında çok da fazla şaşkınlık yaşamayacağımız kahve gelenekleri arasındadır desek yanılmış olmayız. Çünkü cafezinho adlı kahve bildiğimiz espressonun neredeyse aynısıdır. Fakat cafezinhonun espressodan tek farkı şeker ile demlenmesidir. Yani cafezinhoya sonradan şeker ilavesi yapılmamaktadır.

12. Cafe Bombon – İspanya

Eğer hem şekerli, hem de yoğun kahveleri seviyorsanız bu İspanya kahve gelenekleri arasındaki cafe bombon tam da size göre diyebiliriz. Bu kahve önce bol şekerle pişirilir, sonrasında da yoğun bir süt ile karıştırılarak servis edilir.

13. Wiener Mélange – Avusturya

Avusturya’ nın kahve sunum şekli ve kahve gelenekleri bizi çok şaşırtacak cinsten olmasa da oldukça lezzetli diyebiliriz. Wiener mélange isimli kahveleri cappuccino’ ya benzeyen bir kahvedir denilebilir. Espressonun, köpük haline getirilen süt ve çırpılarak elde edilen kremanın kakao tozu ile kaplanmış hali Avusturya kahve gelenekleri arasındadır ve bolca tüketilir.

14. Café au lait – Fransa

Fransızlar hepimizin de bildiği gibi sabahları kruvasan yemeyi ve taze demlenmiş kahve ile süt içmeyi sevmeleriyle bilinirler. Kahve gelenekleri de buna göre şekillenen Fransızların café au lait isimli süt ile tükettikleri taze demlenmiş kahvelerini geniş ağızlı fincanlarla içmeyi tercih ederler. Bunun sebebi ise sabah üçlemesinin unsurlarından biri olan kruvasanlarını kahvelerine batırarak yiyebilmelerini kolaylaştırmasıdır.

15. Café Cubano – Küba

Kahve gelenekleri dediğimizde çok karakteristik bir kahve olmasa da lezzetli olabileceğini tahmin ettiğimiz café cubano isimli Küba kahvesi oldukça sert bir kahve olup espressonun şeker ile karışımından oluşmaktadır.

Kahve gelenekleri denince akıllara en başta gelen ülkeleri sizler için derlemeye ve size bunlar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Birçok ülke, birçok insan ve birçok kahve gelenekleri bulunuyor. Aslında aynı maddenin farklı şekillerde pişirilmesi ve ufak tefek eklemeler yapılması ile birçok türü ortaya çıkan bu mükemmel çekirdeklerin bizler için yeri başkadır ve her zaman da öyle kalacak desek yanılmayız. Bazı anlar kokusuyla bile bizi kendimize getiren bir kahve, iyi bir güne başlamak, pozitif ve dinamik bir gün geçirmek için en ideal içecektir. Pişirme, ya da sunum şekli her ne olursa olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir