Osmanlı’nın Mirası: Dibek Kahvesi

dibek, dibek kahvesi

Dibek kahvesi, 1800’lü yılların Osmanlısına dek varlığını sürdüren, oradan da günümüze kültürel miras olarak kalan önemli bir kahvenin adıdır. Görüntüsü ve pişirilme tekniği ile Türk kahvesine olan benzerliği bilinse de fark nasıl pişirildiğinde değil, nasıl öğütüldüğünde gizlidir.

Dibek dediğimiz şey aslında tahıl gibi mahsulleri ezmeye yarayan bir havandır. Bu havanlarda ezilip öğütülerek meydana gelen Dibek kahvesi de adını buradan alır. Elde edilen kahve ise Türk kahvesine benzer uygulamalar ile pişirilir. Bu kahve, Osmanlı’da Dibek kuyuları denilen oldukça yaygın yerlerde yapılır ve kahvenin dövülme işlemi de bu kuyularda el usulü gerçekleştirilirdi. Bu nedenle aslında hem Osmanlı kahvesi hem de Dibek kahvesi olarak iki farklı isim ile öne çıkar.

dibek

Son Senelerin Yükselen Kahvesi

Geleneğin önemli bir temsilcisi olan Dibek kahvesi, kahve kültürünün önemli bir parçası olsa da kahve öğütme makinelerinin ortaya çıkması ile eski bilinirliğini kaybetti, ancak son zamanlarda tekrar önemsenerek Türk kahvesinin en önemli rakibi oldu diyebiliriz. Sade içiminin yanında sütlü olarak da tüketilen Dibek kahvesi, bu özelliği ile de Türk kahvesinden ayrılır. Bugün yerli ve yabancı pek çok insanın özel ilgisi ile karşılaşması da Dibek kahvesinin turistik ve kalabalık bölgelerde olan görünürlüğünü tekrar arttırıyor. İçerisinde Türk kahvesi, menengiç, kakao, sahlep, kahve kreması, dağ kekiği ve keçi boynuzu bulunur. Lezzeti ve aroması dövüldüğü için ayrı bir tada sahip olan Dibek kahvesi, damak tadına hitap etmesinin yanında sağlığa da oldukça faydalıdır. Sindirim zorluğu çekenlerin yemek sonrasında içmeleri durumunda fayda sağlar, kanseri zayıflatan etkileri vardır ve Parkinson hastalığının da düşmanıdır.

Türk Mutfağında Öne Çıkıyor

Mutfağıyla kültürümüzde yer edinen Gaziantep, özellikle yaz aylarında kafa dinlemeyi tercih edenlerin gittiği Foça, mistik havasıyla gidenleri büyüleyen Mardin kentlerimiz son zamanlarda Dibek kahvesinin konu olduğu kentlerin başında geliyor. Yabancıların da ilgisini çekerek ülke sınırlarının dışına çıkan bu kahve son zamanlarda Yunanistan’da da önemli bir sıcak içecek haline geldi. Dibek kahvesi, başta kahve tutkunları olmak üzere pek çok insanın günlük içeceği haline geliyor. Son birkaç yıldır fuar ve çeşitli yöresel etkinliklerin de baş tacı olan Dibek kahvesi genellikle kuşaktan kuşağa aktarılan bir miras olarak yeni üreticileriyle beraber varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Osmanlı’nın Mirası: Dibek Kahvesi” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir