Kahve ile İlgili Nesilden Nesle Değişenler

nesilden nesile kahve

Kahve, dünyanın sayısız coğrafyasında gerek üretim, gerekse tüketim açısından varlığını çok uzun yıllardır sürdüren bir içecek. Bölgeden bölgeye değişmekle beraber herkesin bir kahve kültürü ve kahveye yüklediği bir anlam vardır. Bu açıdan kahve; birçok nesli kucaklayabilmiş, vazgeçilmez sıvı tatların başında gelir. Peki her şeyin dönüşüm yaşadığı çağımızda kahvenin nasıl bir dönüşümü, tüketim anlayışı ortaya çıktı? Artık geleneksel varlığını eskisi kadar hissetmediğimiz kahvenin günümüz dünyası için yeni bir anlamı var: Gurmelik!

Kahve Gurmeliği

Artık çağımız sayısız gıdayla beraber kahveyi de gurmeliği yapılabilecek bir içecek türü olarak değerlendiriyor. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatrı olsa da yeni nesil kahve içicileri çekirdekleri, pişirilme ve sunuş yöntemleri ile de ilgileniyor. Hangi yöntemle hangi kahve daha iyi kavrulur, ne tür hizmetleri sunan kahve makineleri tercih edilmelidir son kuşakların alakadar oldukları önemli konular arasında girdi bile. Özellikle kahve çekirdeğinin kavrulma yöntemleri üzerine derinleşen bu gurmelik, modern dünyanın önemli bir işi haline geldi.

gurme kahveci

Butik Kahveciler

Kimi insanlar büyük binaların ve şehir gürültüsünün içinde zaman zaman bunalıyor. Bu duruma karşı verilen en önemli refleks ise mahalle aralarında, sessiz ve sakin ortamıyla ilgi çeken butik kahvecilere gitmek oluyor. Butik kahve misafirleri özellikle sayıca daha az insanın geldiği bu mekânların tam da bu nedenle daha kaliteli, hızlandırılmamış kahveler yaptıklarını düşünüyorlar.

Kahvenin Yanına Atıştırmalıklar

kahve kruvasanLokum, çikolata gibi gıdalarla da desteklenen kahve, özellikle atıştırmalıklar konusuna özel ilgi gösteren alıcılarıyla da biliniyor. Kahvenin türüne uyumlu, yiyince kahvenin tadının önüne geçmeyen tatlımsı yiyecekler adeta kahvenin yan bileşenleri haline gelmiş durumda. Bu açıdan kahvenin kavrulma yönteminin yanında, sunuş ve takviye ürünler konusu da özellikle yeni neslin ilgilendiği hizmetler arasına girdi.

Yeri ve Zamanına Göre Kahve İçme Ritüeli

Başlıkta da belirttiğimiz üzere kahve tüketimi günlük hayatın bir ritüeli haline geldi. İnsanlar özellikle sabahları uyanıp da ayılamadıkları, geceleri çalışmak için uyumamaları gereken zamanlarda kahve tüketiyorlar. Bununla beraber kimileri için de iyi bir kahvaltının yanında olması gerekenlerin başında kahve geliyor.

Bu gönderi Kahve’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir