Nasıl Keşfedildiği Bir Sır Olan Kahvenin Bilinen Tarihi

kahve tarihi

Dünyanın en popüler içeceklerinden biri haline gelen kahvenin nasıl ve ne zaman keşfedildiği tam olarak bilmiyor, ancak kökeni hakkında birçok efsane var. Bunlardan en meşhuru ve kabul göreni bir Etiyopya efsanesidir.

Etiyopya’da Kahvenin Çıkış Hikâyesi

Dünya çapında yetişen kahvenin kökenleri yüzyıllar öncesine, Etiyopya yaylasındaki eski ormanlara kadar götürülebilir. Orada, efsane keçi çobanı Kaldi’nin bu sevilen çekirdeklerin potansiyelini ilk kez keşfettiğini söylenir. Hikâye, bu çekirdekleri yiyen Kaldi’nin çekirdekleri tüm gece uyumak istemez ve oldukça enerjiktir. Bu bilgi Arap Yarımadası’na ulaştığı zaman, kahvenin de dünya yolculuğu başlamış olur.

kahve

Arap Yarımadası’nda Kahve

Kahve ekimi ve ticareti Arap Yarımadası’nda başlar. 15. yüzyılda, Yemen’de kahve yetiştiriliyordu ve 16. yüzyılda İran, Mısır, Suriye ve Türkiye’de de kahve yetiştiriciliği biliniyordu. Kahve sadece evlerde değil, aynı zamanda Doğu coğrafyasındaki şehirlerde görülmeye başlayan pek çok kahve evinde de görülüyordu. Kahve evlerinin (kahvehane) popülaritesi oldukça yüksekti ve insanlar her türlü aktivite için kahve evlerini gitmeyi tercih ederlerdi.

Avrupa’da Kahve

Doğu coğrafyasına giden Avrupalı ​​gezginler, bu sıra dışı içeceği öğrendiler ve Avrupa’ya Doğu’daki kahvenin hikâyelerini aktardılar. 17. yüzyılda kahve, Avrupa’ya doğru yol aldı ve kıta boyunca popüler hale geldi.  Kahve evleri hızla İngiltere, Avusturya, Fransa, Almanya ve Hollanda’nın büyük şehirlerinde sosyal aktivite ve iletişim merkezleri haline geliyordu. Bazı insanlarsa bu yeni içeceğe şüphe veya korkuyla tepki göstererek “Şeytan’ın acı bir icadı” olarak adlandırdılar. Din adamları ise 1615’te Venedik’e geldiğinde kahveyi kınadılar. Ancak daha sonra Papa’nın bu içeceğin tadına bakması ve içeceği onaylaması üzerine bu önyargı da ortadan kalkmış oldu.

Hollanda ve Amerika’da Kahve

İçecek için talep yayılmaya devam ederken, Arabistan dışında kahve yetiştirmek için sert bir rekabet yaşanmaya başladı. Hollandalılar nihayet 17. yüzyılın ikinci yarısında fidan elde ettiler. Onları Hindistan’a dikme konusundaki ilk girişimleri başarısız oldu, ancak Batavia’da (Cakarta), şu anda Endonezya’da bulunan Java adasındaki çabalarıyla başarılı oldular. İş buradan Amerika’ya sıçrayınca artık kahvenin tüm dünyaya yayılacağı kesinleşmişti. Misyonerler, gezginler ve tüccarlar kahve tohumlarını yeni topraklara taşımaya devam ettiler ve dünya çapında kahve ağaçları dikildi. Bazı mahsuller gelişirken, diğerleri kısa ömürlü oldu. Kahve ekonomileri yeni düzenleme ve planlamalar yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir