Kahve Yapım Teknikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yoğun tempolu bir güne başlarken, dinlenme molalarımızda ya da bir dost sohbetinde bize eşlik eden kahvenin tadı eminiz ki hiçbir şeyde yoktur. Kokusuyla bile bizleri mutlu eden ve enerji veren bu içecek tüm dünyada belki de en çok tüketilen içecektir diyebiliriz. Kahveyi hayatlarında sadece bir içecek olarak değil, bir enerji ve konsantrasyon unsuru olarak görenler için kahvenin yerini tahmin etmek pek de zor değildir. Kahve çok eski çağlardan bu yana var olan ve tarihi çok eskilere dayanan bir içecektir. Önceleri sıcak olarak tüketilen ve küçük porsiyonlarda tercih edilen kahve, günümüzde birçok çeşide sahip olup, yazları da tüketilebilsin diye soğuk olarak da yapılmaktadır.

Kahvenin keşfediliş efsaneleri hakkında şimdiye kadar birçok şey duyduk. Fakat en çok fikir birliği olan ve bilineni, bir çobanın keşfi olmasıdır. Çok eski çağlarda bir çoban, koyun ve keçilerini dışarı çıkarmış ve bir ağacın gölgesinde oturmuş dinlenmektedir. Sonra dikkatini durmadan zıplayan koyunları çeker ve endişe içinde onların bulundukları tarafa doğru yaklaşır. Orada kokulu bir çalılık olduğunu ve buradan bir şeyler yedikten sonra koyunların zıpladıklarını fark eder. Bunun üzerine kendisi de dener ve bu çekirdeklerin gerçekten enerji verdiğini, koyunların da bu yüzden birden bire bu kadar hareketlendiklerini anlar.  Bu efsane yüzlerde küçük bir tebessüm bırakmasına rağmen doğru mudur, değil midir bilinmez ama kahveye olan düşkünlüğümüz üzerinde pek bir etkisi yoktur diyebiliriz. Kahve severlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bir konu olan kahve yapım teknikleri hakkında çeşitli bilgiler edindik ve sizler için küçük bir derleme yaptık. Umarız kahve yapım teknikleri ile ilgili yazımızda dikkat etmeniz gereken noktaları fark edip daha güzel kahve saatleri geçirirsiniz. Şimdi kahve yapım tekniklerimize geçelim.

Espresso Kahve Yapım Teknikleri

Espresso bildiğimiz üzere en sert kahve türlerinden biridir ve sertlik ayarını yapmak kahve yapım teknikleri içinde en başta gelenlerdendir. Espresso makinesi kullanarak yapmanız daha profesyonel bir ürün ortaya çıkaracaktır. 9 bar basınç yardımı ile yaklaşık 30 mililitrelik kahve özü elde edilir. Espresso kahve yapım teknikleri arasında en önemlisi bahsettiğimiz gibi kahvenin yumuşaklığıdır ve hangi kahvenin elde edilmek istendiğidir. Eğer Americano yapmak isterseniz bir miktar süt ile yumuşatabilirsiniz. Daha da yumuşak içimi olsun derseniz de süt ve su ilavesi ile Latte elde edebilirsiniz. Kahve yapım tekniği olarak çok zorlanmayacağınız ve zamanla pratiklik kazanacağınız bir tekniktir diyebiliriz.

Filtre Kahve Yapım Teknikleri

Filtre kahve uykuya en çok dayanmamız gereken zamanlarda tercih ettiğimiz kahve çeşitlerindendir. Filtre kahve yapım teknikleri sizi çok yoracak tekniklerden değildir. Filtre kahve makinesinin çalışma prensibi suyun kahveye damla damla akıtılarak demlenmesine dayanır. Yani filtre içerisine konulan kahve üzerinden geçen su, aşağıdaki hazneye kadar damla damla akarak kahvenin özünü alır. Kahve yapım teknikleri içerisinde belki de en kolayı ve en çok tercih edilenidir diyebiliriz. Çoğu kişinin evinde ve iş yerinde bulunan filtre kahve makinesi kahve severler için oldukça sevindiricidir.

Drip Kahve Yapım Teknikleri

Drip kahve yapım teknikleri filtre kahve yapım tekniklerine benzerdir fakat bir makineye gerek duymazsınız. Aynı kahve yapım prensibine dayanır. Fakat filtre kahve ile arasındaki farklara bakacak olursak elde edilen kahve daha homojen ve baskın bir kahve olacaktır. Kahve yapım tekniklerinin etkisi kahveden oldukça farklı hazlar almamızı sağlar. Fincan şeklinde bir hazne ve kahvenin akacağı cam bir hazne işinizi görecektir. Bir filtre kâğıdını bu hazne üzerine yerleştirin, üzerine kahve koyun ve cam hazne altta olacak şekilde filtre üzerindeki kahveye dairesel hareketlerle suyu akıtın. Kahvenin üzerinden süzülen su cam hazneye ulaşana kadar kahveyi demleyecektir. Kahve yapım teknikleri sizin lezzetli bir kahve içmenizi sağlar ve bu kahvedeki en önemli teknik suyu tamamen kahvenin üzerinden geçirdikten sonra beş dakika bekledikten sonra tüketmektir.

French Press Kahve Yapım Teknikleri

French press dediğimiz kahve demleme sürahisinin kapasitesi genellikle 300-1000 mililitre arasında değişiklik göstermektedir. En maliyetsiz kahve yapım teknikleri arasında yer alır ve yapımı da bir hayli kolay ve pratiktir. Öncelikle 2 yemek kaşığı kadar kahve presse eklenir ve su eklenir. Kahvenin yapısına göre 3 ila 5 dakika arasında demlenmesi beklenir ve press aşağıya basılarak French press kahve yapım teknikleri tamamlanmış olur.

Sifon Kahve Yapım Teknikleri

Sifon kahve yapım teknikleri lezzet olarak olağanüstüdür ve aynı zamanda görsel olarak da oldukça göz doldurucudur. İki adet hazne ve ortasında bir filtre bulunur. Filtrenin üst kısmında bulunan yere kahve konulur ve altta da iki tane hazne daha yer alır. Isıtıcı olan kısım aktifleşerek suyu yukarı çıkarır ve kahveyi demler. Kahve yapım teknikleri arasında en karmaşık görünen sifon kahve yapım teknikleri gibi görünmesine rağmen yapımı o kadar da meşakkatli değildir. Kahve beş dakika demlenir ve ısıtma görevini üstlenen ısıtıcı hazne kapatılır. Kahvenin filtreden geçip alt hazneye inmesi beklenir ve kahve yapım tekniklerinden sifon kahve yapım tekniği kahvenin servis edilmesi ile son bulur.

Kahve yapım teknikleri bu beş temel teknikten oluşmaktadır. Ama detaylandırma yapmak ve ekrana getirmek mümkündür. Genel hallerinden bahsettiğimiz kahve yapım teknikleri sizler için temel bir rehberdir ve gerçek kahvenin yapılışını önemser.  Her yiğidin yoğurt yiyişi nasıl farklıysa istediğimiz herhangi bir kahve yapım tekniğini de kullanmamız yoğurt yiyişiniz şeklinizi değiştirecektir.

Son olarak verdiğimiz kahve yapım teknikleri dışında söyleyebileceğim şeyden birisi kahvenin taze olmuş olmasıdır. Taze kahve hem çok güzel kokar, hem de o ilk yoğun tada siz bakmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir