Kahve Dünyasında 3. Nesil

Kahve kültürü ve kahve anlayışı bundan 40 – 50 sene öncesinden artık farklı anlamlar taşıyor. Soğuk kış aylarında içimizi ısıtmanın ya da ayılabilmek için tüketmenin çok üstünde. 3. yani yeni nesil kahve kültürü yapılışından aksesuarlarına, tadından sunumuna kadar değişiklikler gösteriyor. Hatta kahve içeceğiniz mekânların da mimari olarak değiştiğini söylemek mümkün.

Bunun yanı sıra özellikle kahve çekirdekleriyle öne çıkan bu akımın ekipmanları da birbiriyle yarışacak nitelikte. Bundan önceki 2 neslin aksine hem kahve hem de pazarlama odaklı olan 3. nesil kahve akımı, özellikle modern hayatın tam göbeğinde ve görünen o ki buradaki yerini uzun yıllar koruyacak.

Eğitim Veriliyor

Son kahve nesli, tüketicilerinin de bilinçli hallerde olmasını istiyor. Bunun için ise kahvenin hazırlanmasından sunumuna kadar tüketiciler de olayın bir parçası haline gelmiş durumda. Kaliteli çekirdekler bir yana, direkt ticaret uygulaması ile alıcının da işin içine tamamen dahil olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de baristaların artması ve çalışanlarına kahve kültürü konusunda verdikleri eğitimler sayesinde, 3. nesil kahve akımı merak ettiğiniz tüm kahve çeşitleri ile ilgili sizi bilgilendiriyor.

Gelişimi

Amerikalı Özel Kahve Birliği tarafından yapılan bir çalışma var. Bu çalışmada her ürün 100 üzerinden bir puanlama sistemine dahil edildi. Buna göre 80 üzerinde puan alan ürünler özel kahveler olarak kabul edildi. Özel kahve olarak seçilen ürünlerin ortak noktaları; doğru iklim ve toprakta yetişmeleri ve işlenme safhasında ayrıcalıklı yöntemlerin kullanıyor olmasıydı. 3. nesil kahve akımının referans noktaları da özel kahve kategorisine giren ürünlerden meydana geliyor. Terim ise ilk defa 2002 yılında kullanıldı ve yaygınlaştı.

Vizyon

Kendisinden önceki nesillerin taviz verdiği kalite ve pazarlama konularını değerlendirip ortaya yeni bir anlayışla çıkan 3. nesil akımın vizyonunda müşteri ilişkilerini üst düzeye çıkarmak var. Bu sayede yaratılacak olan bilinçli tüketicilerin, kahve kültürünü bir sonraki aşamaya çıkaracakları öngörülüyor. Yani artık kahve tüketicisi de, en az üretici kadar bilinçli olmak durumunda diyebiliriz. Bu sayede kahve çekirdeğinin nereden geldiği, hangi toprak cinsine ait olduğu gibi konularda da alıcıların bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir