Kahve Çekirdeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kahve, kahve çekirdeği, fincanda kahve

Sıcak içeceklerin en bilinenlerinden biri olan kahve ülkeden ülkeye farklılık gösteren ve bu bakımdan üretici ile tüketicisinin uluslar arası boyutlarda olduğu bir içecek türüdür. Dünyanın en büyük kahve üreticisi Brezilya başta olmak üzere Hindistan’dan Ekvator’a, Kolombiya’dan Meksika’ya, Panama’dan Vietnam’a ve daha nice ülkeye kadar geniş bir coğrafyaya yayılır.

Kahve, sıcak iklimlerde yetişen, hoş kokulu ve metrelerce boya sahip bir ağacın adıdır. Bu ağaçtan elde edilen kahve çekirdekleri ise bizim bugün içtiğimiz kahvenin hammaddesidir. Kahve çekirdekleri kavrulup öğütülerek toz haline getirilir ve kültürden kültüre değişmekle beraber süt ya da su ile karıştırılan bu tozdan kahve içeceği elde edilir. Peki zinde olmamızı sağlayan, yer yer de ağrı kesici niyetine içtiğimiz kahvenin çekirdeği hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir?

Ülkemizde de Türk kahvesi, Dibek kahvesi gibi çeşitli hazırlama yöntemlerine sahip bu içeceğin hammaddesine gelin kısaca bir göz atalım.

Nasıl Yetiştirilir?

Kahve, kökboyasıgiller familyasının bir üyesi olan Coffea cinsinin bir ağacıdır. Saydığımız ülkelerden yola çıkarak diyebiliriz ki kahve sıcak iklimleri sever. 20 – 25 dereceli sıcaklıklar kahve üretimi için idealdir. Dikilen kahve ağacı bol yağış ve sıcaklıklara ulaştığını varsayarsak yaklaşık 3 yıl içerisinde meyvesini vermeye başlar ve 40 yıla yakın bir süre boyunca meyvesini toplamaya devam edebilirsiniz.

kahve ağacı, kahve meyvesi

Doğal haline bıraktığınız zaman 8 ile 10 metre boylarına ulaşabilen kahve ağacı, meyvesinin kolaylıkla toplanabilmesi için çok uzamadan budanır. Kimisinde tek kimisinde de iki çekirdek bulunur. Kahvenin sayısız alt türü olması pek çok farklı aromayı da beraberinde getirir. Birbirinden farklı kahve türlerinin değişik tatlara sahip olması da bunun bir gereğidir. Yetiştiği toprak değiştikçe aroması da farklılaşır. Sözgelimi Yemen’de üretilen bir kahveden çikolata tadı alabilirsiniz. Yani denebilir ki kahve çekirdekleri sıcaklık, nem, toprak yapısı, yağış, kuruluk gibi pek çok faktörden etkilenir.

Kahve Çeşitleri

Kahveler, çekirdeklerine göre farklılık gösterir. Dünyada sayısız türde kahve bulunur, hatta aynı kahve çekirdekleri dahi farklı işlemlerden geçebilir. Buna karşın en belirgin olarak bilinen 3 ağaç vardır. Bunlar Arabica, Robusta ve Liberica’dır. Güne zinde başlamamızı sağlayan, sindirim, Parkinson, kanser gibi hastalık ve sorunlarda da fayda sağlayabildiğimiz kahve, pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmasıyla en çok tüketilen sıcak içecekler arasındaki yerini korumaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir