Dünya Kahve Türleri ve Kahve Demleme Çeşitleri

Herkesin rahatlamaya, deşarj olmaya ve bulunduğu andan keyif almaya ihtiyacı vardır. Böyle anlarda imdadımıza yetişen şeylerden en başta geleni kahvedir. Kimimiz Türk kahvesini sever, kimimiz cappucino, latte, flat white ya da dümdüz sade bir filtre kahve.. İçilen kahveler dünya kahveleri olarak düşünülse de ortak bir paydada buluşan birçok insan bulunmuş oluyor. O da kahveyi bir ayrı seven, dünya kahvelerine ilgi duyan ve dünya kahveleri arasında en az bir ya da iki favorisi olan kişilerdir.

Kahve dediğimizde kafamızda dostlarımızla muhabbet etmek, keyif yapmak gibi konular dolaşır. Bunlar dışında da kahveyi çok önemsemez, öylesine bir kahve der geçeriz. Kahveyi o kadar önemsemiyor olsak da aslında birçok toplumun kültürünü yansıtmaktadır. O sebeple kahve seven çoğu insan kahveyi sadece bir kahve olarak görmez, o kültürün bir yansıması olarak görür.

Kahve severlerin oldukça ilgisini çeken ve muhtemelen oldukça fazla vakit geçirdikleri kahve ağırlıklı mekanları biliriz. Genellikle bu mekanlar sayesinde tattığımız dünya kahveleri bize hem çok lezzetli, hem de keyifli gelmiştir. Öyle ki sırf kahve satan yerler normal kafelerden daha fazla müşteri ağırlıyor denilebilir. Önemli olan şey aslında mekan değil kahvenin kalitesidir. İyi kahve yapan bir mekanın dünya kahveleri içmek için giden yüzlerce kahve sever müşterisi bulunur. Peki bu bahsettiğimiz dünya kahveleri ve bu dünya kahvelerini demleme çeşitleri nelerdir dilerseniz biraz da bunlardan bahsedelim.

Türk Kahvesi

Kahve denince akla ilk Türk kahvesi gelir ve dünya kahveleri arasında, ülkemizde en çok tüketilen kahve çeşididir. Türk kahvesi yorgunluğu alma özelliği bulunan ve zeka açma gibi etkileri olan bir kahve olarak bilinmektedir. Kendine has bir pişirme şekli bulunmaktadır. Osmanlı’ nın sahip olduğu iki ayrı hikaye ile kültürümüze geçtiğine inanılan Türk kahvesi, günümüzde de hala popülerliğini korumaktadır. Dünya kahveleri arasında toplum olarak en çok tükettiğimiz kahve türü olan Türk kahvesi tüketimine dikkat edildiğinde vücut için son derece yararlı, hazmettirme özelliği olan bir kahve çeşididir. Türk kahvesini yeteri kadar su ile bir cezvede kaynatarak tüketebilirsiniz. Kendine has yöntemlerle pişirilen Türk kahvesi, yanında özel su bardağı ve lokumu ile servis edilir.

Mırra

Mırra da aynen Türk kahvesi gibi pişirilen ve hazırlanan dünya kahveleri arasında yer alan bir kahve türüdür. Türk kahvesi gibi hazırlanan mırra kakule ile birleştirilerek ortaya çıkarılır. İçimi oldukça sert olan bir kahvedir.

Süvari Kahvesi

Süvari kahvesi dünya kahveleri arasında yer alan ve sadece sunumu ile farklı bir kahve haline gelen bir türdür.  Bu kahvenin özelliği Türk kahvesi gibi oluşudur, ancak çay bardağı ile servis yapılışı dünya kahvelerinden süvari kahvesinin farkını ortaya koyuyor.

Espresso

Espresso dünya kahveleri arasında ilk sıralarda yer alan kahvelerden biridir. Çünkü neredeyse bütün dünya kahvelerinin başlangıç noktası gibidir. İnce olarak öğütüldükten sonra kahve makinesine konularak, oradaki yüksek basınç ve ısı ile pişirilir, süzülür ve servis edilir.

Americano

Espressoya çok benzeyen dünya kahve türleri arasındaki americano bir shot kadar espresso üzerine sıcak şekilde su eklenmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Doppio

Dünya kahve türleri arasında yer alan doppio da espresso tabanlı bir kahve çeşididir. 2 adet shot’ lık bardakla ölçülen espresso üzerine sıcak su eklenmesi ile ortaya çıkan, dünya kahveleri arasında yer alan bir kahve çeşidi olan doppio, içimi espresso benzeri olduğundan sert bir kahvedir.

Affogato

Affogato, iki veya bir shot espresso içerisine vanilyalı dondurma eklenmesi ile ortaya çıkan dünya kahvelerinden bir çeşit kahvedir. Vanilyalı dondurmanın tadının kahveye geçmesi zamanla gerçekleşir ve bu dünya kahveleri arasında yer alan affogatoyu keyifle içilen bir kahve yapar.

Cafe Bombon

Dünya kahveleri içerisinde sayabileceğimiz bir diğer kahve türü de cafe bombondur ve cafe bombon İspanya’ ya özel bir kahvedir. Yapımı ise espresso kullanılarak gerçekleştirilir. Bir shot espresso ile aynı miktarda yoğunlaştırılmış süt yavaşça espressoya eklenerek dibine çökmesi sağlanarak hazırlanır. Yumuşak içimli dünya kahveleri arasında sayabileceğimiz cafe bombon yumuşak tadı ile favorileriniz arasına girebilir.

Cappuccino

Capuccino dünya kahveleri arasında en bilindik olan kahve türlerinden biridir.  Dünya kahveleri içerisinde bulunan cappuccino içerisinde, espresso, süt köpüğü ve sıcak süt bulunur. Cappuccino yumuşak içimi açısından oldukça sevilen ve ülkemizde de dünya kahveleri içinde en çok tercih edilen kahve çeşitlerinden birisidir. Cappuccinonun püf noktası ve dikkat edilmesi gereken durumu sıcaklığı korumaktır. Bu yüzden cappuccino sunulurken porselen bardak tercih edilir.

Latte

Bir shot espresso üzerine üç veya beş oranında buharlanmış süt ilave edilerek rahat bir içim sunan dünya kahveleri arasındaki latte içenleri hayran bırakmakla kalmıyor, sürekli tüketmek isteyen insan sayısını klasikleştirerek git gide artıyor.

Espressino

Espressino da aynı espresso yaparkenki adımları izleyeceğimiz, dünya kahveleri arasında yer alan bir kahve türüdür. Tek farkı ise içinde kakao bulunmasıdır.

Flat White

Dünya kahveleri kategorisine uyan flat white’ ın Avustralya ve Yeni Zellanda sayesinde ortaya çıktığı söylenmektedir. Yapımı ise iki shot espresso üzerine aynı miktarda prüzsüz halde süt eklenerek yapılmaktadır.

Macchiato

Dünya kahveleri arasında yer alıp espressodan daha yoğun bir tada sahip olan macchiato, bir shot espresso içerisine yoğunlaştırılmış süt eklenerek hazırlanmaktadır. Üzerine de kakao eklenerek dünya kahvelerinden macchiato servis edilebilir.

Vienna Coffee

Viyana, Avusturya’ nın resmi kahvesi olan Vienna Coffee bir shot espresso ile hazırlanan ve üzerine krema sıkılarak tüketilen dünya kahveleri arasında yer almaktadır.

Palazzo

Moka pot ile hazırlanan dünya kahveleri arasındaki bir türdür. Güney Kalifornia’ da oldukça fazla tercih edilen palazzo hazırlanırken iki shot espresso kullanılmaktadır.

Granita De Cafe

Granita De Cafe buzla hazırlanan dünya kahveleri içerisinde yer almaktadır. Yani bir nevi soğuk espresso da denilebilir. Üzerine çırpılmış krema ile servis edilir.

Mazagran

Uzun halde olan, dünya kahveleri arasında yer alan bir kahve türüdür.  Kahve ve buzun aynı anda kullanılmasına alışsanız iyi edersiniz. Yanında limon ya da su ikram edilebilir.

Dünya kahveleri arasından sizler için en bilinen kahveleri derledik. Kahve önerilerimizin tümü başka ülkelerde ünlü olan ve çok tüketilen kahvelerdir.  Fakat bizler için bir Türk kahvesinin yerini herhalde hiç bir şey tutamaz. Dünya kahveleri ile ilgili önerilerimiz bitti fakat birkaç tane de uyarı yapalım. Öncelikle kahve için verilen miktarın dışına çıkmamanızı öneririz. Çünkü verilen ölçünün dışına çıkmak demek kahvenin vücudunuza doğrudan zarar vermesi demektir. Kalp veya mide ile ilgili sorunlara yol açabilme ihtimali vardır. Üstelik genetik olarak bu rahatsızlıkları taşıyorsanız kahve tüketiminin miktarına çok dikkat edilmelidir. Bunlar haricinde size söyleyebileceğimiz şey, aç karnınıza da kahve içmemenizin sağlığınız için çok önemli olduğudur. Ayrıca kahve diş sağlığıyla ilgili problemlere yok açabilir. Kahve tükettikten sonra ağız temizliği yapılarak gerekli önlem alabilir, ileride daha da büyük sorunlara yol açılmasına engel olmuş olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir