Çocuklar İçin İdeal Sabah Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

Hepimizin bildiği gibi güne iyi başlamanın en kolay yolu iyi bir kahvaltıdan geçer. Örneğin yoğun bir iş temposuna ayak uydurmadan önce yapacağımız ideal sabah kahvaltısı gün boyu bizi zinde, dinamik tutmaya yardımcı olur. Üzerine basarak söylediğimiz ideal sabah kahvaltısı nedir, neden önemlidir, biraz bunlardan bahsederek başlayalım.

İdeal Sabah Kahvaltısı Nedir?

İdeal sabah kahvaltısı güne başlarken vücudumuza ilk giren besinlerin dengeli ve hafif olmasına dikkat etmekle alakalıdır diyebiliriz. Gün içerisinde vücudumuza almamız gereken vitamin ve benzeri yararlı maddelerin yüzde kırkını sabah kahvaltısında dengeli bir şekilde almamız demek o günü son derece verimli geçirmemek için başka hiçbir sebebimizin olmaması demektir. Ama besin olarak tek bir çeşide yönelmeden azar azar da olsa tüm yararlı besinleri tüketmek ideal sabah kahvaltısının altın kuralıdır.

İdeal Sabah Kahvaltısı Neden Önemlidir?

Uzun bir uykunun ardından vücudumuz sabah tüm besinleri sindirmiş, boş bir halde bizimle birlikte güne başlar. Ayrıca bir taraftan da beynin yakıt olarak kullanması gereken tüm maddelerini karşılamaya çalışan vücudumuz, ilk öğünde aldığı bütün yiyecekleri günün ilk yakıtı olarak kullanır ve bu şekilde ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır. Kahvaltının önemli olmasının ilk önemli sebebi budur diyebiliriz. Vücudun günün ilk saatlerinde yakıt olarak kullanacağı yiyeceklerin besin değerlerinin yüksek olması o günün kaliteli geçmesini sağlayan en etkili nedenlerden biridir. Bilimsel araştırmalara göre, gün içerisindeki verim ve zindeliğin ideal sabah kahvaltısı yapanlarda oldukça yüksek iken, kahvaltı alışkanlığı olmayanlarda ise son derece düşük olduğu kanıtlanmıştır. Yani ideal sabah kahvaltısı gün içindeki verim, zihnin berraklığı ve vücudun dinamizmi için tahmin ettiğimizden çok daha önemlidir.

Çocuklar İçin İdeal Sabah Kahvaltısında Neler Olmalıdır?

Kendimizden daha çok önemsediğimiz ve sağlıklarını sonuna kadar korumak istediğimiz çocuklarımızı düşünecek olursak, onların ideal sabah kahvaltısına yetişkinlerden daha fazla ihtiyacı vardır. Büyüme ve gelişmelerini destekleyen besinler tüketmeleri, çocuk yaştaki bireylerin sağlıklı büyümelerini büyük ölçüde etkilemektedir. Besin değeri yüksek yiyecekler çocuklara öğrenmeleri için enerji verirken zihinlerinin verimli ve açık bir halde kalmasına da yardımcı olur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi günün en önemli öğünü olan kahvaltı aynı zamanda besin değeri yüksek yiyecekleri de en çok içeren yeme alışkanlığımız olmalıdır. İdeal kahvaltı diyebileceğimiz bir kahvaltıda bulunması gereken vitamin ve protein ağırlıklı doğal besinler gelişme çağındaki çocukların her kahvaltıda mutlaka alması gereken maddelerdir. İnsan vücudunun yaşamı boyunca ihtiyacı olan ve depolayamadığı bazı maddeleri düzenli olarak alması bağışıklık sistemi ve vücut direnci üzerinde oldukça etkilidir. Her besinin kendi içerisinde sayısız yararı olduğunu da düşünürsek birinin yerine diğerini yemek ve çocuklarda bunu alışkanlık haline getirmek tek düze beslenmekten başka bir şey olmayacaktır. Öyle ki ideal sabah kahvaltısı kesinlikle bu tanımlamalardan uzaktır. İnsanlar olarak aynı şeyi yemekten bir süre sonra bıkmamız ve onun dışındaki yiyeceklere yönelmemiz aslında vücudumuzun biz fark etmesek de doğal savunma mekanizmasının bir parçasıdır. Bir şeyi gereğinden fazla ya da az tüketmeye karşı olan bu duyarlılık önce bıkkınlık sonrasında ise vücudun alerji ve benzeri gibi çeşitli tepkimeleri olarak ortaya çıkar.

Oldukça genç bağışıklık sistemine sahip olan çocuklarda ise bu durum daha hızlı ortaya çıkmaktadır. Yani vücutlarında alerji ya da herhangi bir olaya karşı tepkileri yetişkinlerden daha hızlı patlak verir. Çünkü beden gençtir ve olması gerekenler ile gerekmeyenleri birbirinden hızla ayırabilme yetisine sahiptir. İdeal sabah kahvaltısı çocukların bu tepkileri yaşamaması, daha doğrusu vücutlarına gerekli besinleri dengeli olarak alması ancak ideal sabah kahvaltısı ile başlanan bir günde mümkün olacaktır.

Günün ilk öğünü olan kahvaltının neden önemli olduğundan bahsettik. Şimdi de değinmediğimiz bir konu olan ideal sabah kahvaltısı içinde neleri barındırır konusundan biraz bahsedelim. Yaptığımız tanımlamalara dönecek olursak ideal sabah kahvaltısının, dengeli olarak vücuda alınan yararlı ve vücudu yormayacak hafif yiyeceklerden oluşan bir öğün olduğunu söyleyebiliriz. Çocukluğumuzdan bu yana bildiğimiz doğal besinlerin ne kadar önemli olduğunu bilim dünyası da kanıtlamış durumdadır. Yani babaannemizin yaptığı peynirler, ya da amcamızın köyündeki tavukların yumurtaları.. Hepsi nerede yetiştiğini bildiğimiz ve güvendiğimiz ellerdeler. İşte çocukların ideal sabah kahvaltısı içeriği için söyleyebileceğimiz ilk şey, elimizden geldiği kadar doğal ürünler seçmektir denilebilir. Bu önemli bir detay olmakla birlikte asıl önemli olan ikinci konu ise, her şeyi mevsiminde tüketmeye çalışmaktır ve ideal sabah kahvaltısına sahip olmak isteyenlerin ciddi olarak önemsemesi gereken bir konudur. Mevsiminde olmadığımız ve seralarda yetişen bitkiler ve meyveleri hem bize hem de çocuklarımıza yarar sağlamaktan çok zarar vermektedir.

Çocukların kahvaltı sırasında tüketecekleri besinler ve bunların içinde bulunan doğal olmayan maddeler hem bedensel hem de zihinsel gelişimlerini kötü etkileyecektir. Seçimleriniz yukarıda da bahsettiğimiz gibi olabildiğince doğal besinlerden yana olmalıdır. Çocuklar için ideal sabah kahvaltısı, içerisinde protein ve vitaminlerin bol olduğu bir öğün olarak düşünülmeli ve buna göre bir hazırlık yapılmalıdır. İdeal sabah kahvaltısının olmazsa olmazları elbette ki peynirdir. Peynir içerisinde bulunan yararlı maddeler çocukların kemik gelişiminde oldukça faydalıdır ve kahvaltıda klasik tabirle bir kibrit kutusu kadar peyniri çocuklar mutlaka tüketmelidir. Bunun dışında zeytin çeşitleri de kahvaltıda bulunmalıdır. Tatlı kahvaltılık çeşitlerine gelirsek, doktorları tahin pekmez karışımı ve bal dışındaki tatlı kahvaltılıkları önermediklerini söyleyebiliriz. Buna ek olarak da sabahları çocukların bir kaşık pekmez tüketmeleri, kışları hastalıklara karşı dirençli olmalarına yardımcı oluyor. Süt veya taze sıkılmış meyve suları da ideal sabah kahvaltısının olmazsa olmazlarındandır. Bunlardan alınan vitamin ve protein başka hiçbir yiyecek ve içecekten alamayacağımız cinstendir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta içerisindeki vitaminleri kaybetmemesi açısından taze sıkılmış meyve suyunun çok bekletilmeden tüketilmesidir. Bunların dışında çocukların ideal sabah kahvaltısı mutlaka o mevsimin bir meyvesini içermelidir. Kış ise portakal, yaz ise karpuz ve benzeri meyveleri tercih edebilirsiniz. Son olarak ise çocukların zihinsel gelişimi için kahvaltıda kuru meyve ve kuruyemiş bulundurmaktır. Ceviz ilk akla gelen ve kahvaltı esnasında tüketilmesi gerektiği düşünülen ilk kuruyemiştir. Bunun dışındaki kuruyemişleri de ölçülü tüketildiğine eminseniz tercih edebilirsiniz. Kuru meyve olarak ise kuru kayısı, kuru üzüm gibi meyvelerin kurularını çocuklarınızın kahvaltılarına ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir