Çikolata ve Kahvenin Muhteşem Uyumu

Hepimizin çok sevdiği şeylerden birisi kahvedir. Yoğun bir günün başlangıcında da sonunda da kahveye ihtiyaç duyarız. Hatta küçük molalarımızda bile vazgeçemediğimiz kahve bizi gün boyunca dinç ve dinamik tutar. Gün içerisinde bolca kahve tüketenlerin keyif zamanlarında da tercih ettiği kahvenin yanında eşlik eden en güzel şeyin bir parça çikolata olduğunu söylesek herhalde yanılmış olmayız. Özellikle kahveyi şekersiz içmeyi ve kahvenin o yoğun, muhteşem tadını hissetmekten zevk alanların kahvenin yanında aradığı en muhteşem tattır. Bu ikili ayrı ayrı da hepimizin tüketmekten mutluluk duyduğu ikilidir. Fakat birlikte olduklarında uyumlarına adeta aşık olduğumuz çikolata-kahve belki de tüm tatlardan çok daha fazla mutluluk veren bir uyuma sahiptir. Kahve severler ve çikolata severlerin ortak noktası haline gelen çikolata-kahve çiftinin birlikteliği aslında bakarsanız çok eskiye dayanır. Önceleri bizim kültürümüzde lokum ile birlikte ikram edilen kahvenin yanında eğer bir de şekersiz tüketiliyorsa mutlaka ağızda güzel tat bırakacak bir atıştırmalık aranıyordu. O zamanlardan sonra şuan bayılarak yediğimiz çikolatanın da yaygınlaşması ve farklı kahve türlerinin de ortaya çıkmasıyla bu eşlik eden yiyecek çikolata olarak benimsenmeye başlandı. Bu durumdan şikayetçi olmak şöyle dursun, çok da memnun olmaya başladık diyebiliriz. Sıcacık bir kahvenin yanında şekersiz sevenler için acı, sütlü sevenler için de yumuşak tatlı bir çikolata mest olmamız için adeta yetiyor da artıyor bile.. Çikolata-kahve ikilisinin hayatımıza eşlik ettiği her anda bize mutluluk vermesinin de nedenleri olduğunu biliyor muydunuz?

Kabul etmeliyiz ki, çikolata-kahve ikilisini keyif ya da mola anlarımızda daha sık tüketiriz ve bize mutluluk veren şeyin aslında bu anlar olduğunu düşünürüz. Çikolata-kahve ikilisi için kabul ettiğimiz ve kanıksadığımız düşünce bu olsa da, aslında gerçek tam da böyle değildir. Elbette ki bizi bu kadar mutlu etmelerinin başka sebepleri de vardır. Dilerseniz bunların neler olabileceğine bakalım.

Çikolata-Kahve İkilisinin Muhteşem Uyumu

Kahve hepimizin bildiği gibi gün içerisinde kendimizi dinç ve enerjik tutmak istediğimiz zamanlarda tükettiğimiz sıcak bir içecektir. Soğuk olarak servis edilen kahve çeşitleri de olsa genel olarak sıcak kahve türlerinin bizleri daha dinamik tuttuğuna inanırız. Aslına bakarsanız, böyle olan kahve türleri de bulunur. Yani soğuk olarak servis edildiğinde sıcakken sahip olduğu etkiyi göstermeyebilen kahve çeşitleri de vardır.

Çikolata-kahve ve kahve çeşitleri demişken kahveden kısaca bahsedelim. Kahve ilk olarak bir çobanın koyunlarının kahve çekirdeklerini yediğini ve enerji ile dolduğunu, yerlerinde zıpladıklarını görmesi ile başlamıştır. Bu efsane doğru mudur bilemeyiz ama tesadüf eseri bile olsa güzel bir keşiftir desek haksızlık etmiş olmayız. Kahve çekirdekleri, kahve ağacı dediğimiz Kökboyasıgiller isimli aileye ait olan ağaçtan elde edilmektedir. Bildiğimiz haline gelmesi için kavrulması gereken kahve çekirdeklerinin kavrulduktan sonra esmer bir hal aldığını söyleyebiliriz. İçerisinde bulunan kafein sayesinde ise o bayıldığımız muhteşem kokuyu etrafına yayar. Kahvenin yararları ve nedensizce sevilmesinin bir sebebi de içinde bulundurduğu kafeindir. Evet, her zaman bize zararlarından söz edilen kafein sayesinde biz kahveyi seviyoruz ve kahvenin yararlarını da vücudumuza en güzel aktaran şeylerden birisinin kafein olduğunu bilmiyor ya da göz ardı ediyoruz. Aslında kötü olarak bildiğimiz kafein bizim için içerisinde birçok yarar da bulunduruyor.

Öncelikle kahve içerisinde bulunan kafein beyin yorgunluğunu azaltarak zindelik sağlıyor. Ayrıca kalbi güçlendirerek damarlardaki kan dolaşımını kolaylaştırıyor. Zararlı olma sebepleri için ise gereğinden fazla tüketildiğinde sinire sebep olması ve uykusuzluk yapmasını sayabiliriz. Yani içmemeniz gereken bir zamanda kahve tüketirseniz yararından çok zararını görebilme ihtimaliniz artacak demektir.

Gelelim çikolataya.. Çikolatanın tarihi de oldukça eskilere dayanıyor. Önceleri bir içecek olarak tüketilmiş olan çikolata, sonraları bir yiyecek haline geliyor. Kakao ağacından elde edile kakao çekirdeklerinin dövülmesi ve öğütülmesi ile elde edilen çikolata hakkında oldukça farklı efsaneler bulunuyor. Ama kalıp olarak çikolatanın katı halde ilk üretildiği yerin İngiltere olduğunu söyleyebiliriz. Çikolatanın mutluluk verme sebepleri ise içinde bulunan maddeler sayesinde seratonin adlı hormonun salgılanma seviyesini artırmasıdır. Strese karşı tüketilmesi önerilen çikolatanın tavsiye edilmesinin de aslında bilimsel gerçeklere dayanıyor olduğu çıkarımını yapabiliriz.

Çikolata-kahve uyumunun aslında neden mutluluk verdiğini şimdi parçaları birleştirerek daha iyi anlayabiliriz. Kahvenin verdiği zindelik ve çikolatanın verdiği mutluluğun birleştiği anların bir de o muhteşem kokular ve tatlar ile bezenmesi bizim bu harika uyumu derinden hissetmemize sebep oluyor. Çikolata-kahve belki de çağlardır bir çift gibi düşünülüyor, bu tartışılmaz bir gerçektir. Bundandır ki, bir kahve sunumu yapıldığında yanında çikolata mutlaka ikram ediliyor, ya da kahve satan her yer aynı zamanda çikolata satışı da yapıyor. Aslında pazarlama tekniklerinde de çikolata-kahve uyumundan yararlanılmış olunuyor. Yani satış ağırlıklı düşünülen projelerde, ki bu iş ile ilgilenenler daha iyi bilirler, ayrılmaz ikili demek bir tanesinin satışının sağlandığı anda diğerinin satış ihtimalinin de oldukça yüksek oluşudur.

Çikolata-kahve saç renklerinde bile uyumunun dile getirildiği bir ikili haline gelmiştir. Çikolata-kahve ikilisinin bize verdiği lezzet, zindelik ve mutluluktan bolca bahsettik. Ama bu ikilinin muhteşem uyumu sadece lezzet ya da verdiği zindelik ya da mutluluktan ibaret değildir. Öyle ki birçok objektif çikolata-kahve uyumunu konu alan kareler yakalamaya çalışarak, sanatsal bir boyut da kazandırmıştır. Birçok romantik ya da duygusal yoğunluğu fazla olan filmde görmeye alışkın olduğumuz çikolata-kahve uyumu mutlaka gözümüze çarpmıştır. Renklerin sıcaklığı, mutluluk verdiğini tahmin ettiğimiz lezzeti görmenin bile etkilediğinin de bir kanıtıdır. Birçok sanatçının ise aslında bunun farkında olduğunu düşünmemiz işte bu durumda işten bile değildir.

Çikolata-kahve uyumunun muhteşem tadı, görüntüsü ve mutluluğu bize paha biçilemez anlar yaşatmaya yeter de artar bile.. Sevdiğimiz bir dostumuzla ettiğimiz bir sohbet, ya da derdimizi paylaştığımız bir arkadaş ortamımızda bize eşlik eden en tatlı şeylerden biri çikolata-kahve ikilisidir. Sevdiklerimizle tükettiğimiz, onlara ikram ettiğimiz çikolata-kahve bizim derdimize ortak olan bir başka arkadaşımız gibi sohbetlerimize dâhil olur. Bir de bu tatlı sohbetler edilirken çikolata-kahve ikilisinin uyumuna yağmur da eşlik etmişse arayıp da bulamadığımız bir atmosfer o muhteşem kokular ile birleşmiş karşımızda duruyor demektir.

Az önceki bilimsel açıklamalarımıza da dayanarak söyleyebiliriz ki, derdinize gerçekten ortak olacak bu muhteşem ikiliyi hüznünüze ya da mutluluğunuza ortak edebileceğiniz tüm anlarda bolca tüketebilirsiniz. Çikolata-kahve çiftinin sadece verdiği mutluluk ya da dinamik hali değil psikolojik olarak verdiği rahatlığı göz ardı edemeyiz. İşte bu sohbet ortamlarının ve dostlarla paylaşılan anların daha tatlı bir hal alabilmesi için uyumundan faydalandığımız çikolata-kahve çiftinin görüntüsünün de sıcaklığı ve lezzetinin de hepimizi mest etmesi işte bu sebeplerden dolayı işten bile değildir.

Çikolata-kahve uyumunun muhteşemliği karşısında artık söyleyecek pek fazla söz kalmadı diyebiliriz. Çikolata-kahve hakkında bu kadar konuştuktan sonra şekerli, şekersiz, soğuk ya da sıcak bir kahveyi bir parça çikolata eşliğinde içerek o harika anın tadını çıkarabilirsiniz. Sizlere son tavsiyemiz ise, bayıldığımız çikolata-kahve ikilisinin tüketim sıklığını, lezzetlerin büyüsüne kapılıp fazla artırmamanız olacaktır.

Çikolata ve Kahvenin Muhteşem Uyumu” te bir düşünce

  1. Birsen Çobanbaş diyor ki:

    Bu şubenize evim yakın olduğu için sık geliyorum. Ve her geldiğimde personel değişmiş oluyor. Ve hizmet değeri gerçekten çok düşük . Ayrıca çok fazla yaş sınırı küçük çalışanının olmaması da oldukça negatif, ne kadar önemli bilmiyorum ama bir daha asla tercih etmeyeceğim bir şubenizdir. Olumsuzluk bildirisi yapmayı sevmesem de işletmenin daha iyi olması dileğiyle bu paylaşımı yapıyorum. Kolaylıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir