Gelenekselden Moderne 120 Yıllık Bir Değirmen

hikmet sözen

Kahve kültürü, özellikle 2000’lerin başıyla beraber yeni bir anlayışa girmeye başladı. 3. nesil kahve akımı olarak bilinen bu devir, teknolojinin de ilerlemesi ile beraber adeta kahve dünyasında yeni bir çağ başlattı.

Modern hayatının gerekliliklerinden biri olma yolunda ilerleyen kahve, kendini geliştiriyor. Yine de ‘’Usta – çırak’’ ilişkisi ve kahveye verilen eski değerleri sürdürenler de geleneksel dünyayı yaşatmaya devam ediyor. Yeni nesil kahve üreticileri yoğun tempo ve iş hayatında gidip gelen bireylere odaklanarak çok kaliteli ve yaratıcı işler sunmayı sürdürseler de, büyükten küçüğe şeklinde korunan geleneksel anlayış da lezzetinden ve tadından taviz vermiyor. İşte 120 yıllık aile işletmesinin dördüncü kuşağı olan bir kahve üreticisi!

hikmet sözen

120 Yıllık Kahve Değirmeni

İstanbul’da 57 yıldır kahve değirmeni üreten ve 120 yıllık aile işletmesinin 4’üncü kuşak temsilcisi olan Hikmet Sözen, mesleğini usta – çırak ilişkisi içinde devam ettiriyor. Kahve değirmeni ustası Hikmet Sözen: “Bizde usta – çırak ilişkisi çok önemlidir. Çırak olduğum bir dönemde işe saat 08.00’i geçtiğinde geldim. Babamın da kalfaları vardı. İçeri girdim enseme bir tokat atarak ‘Sen İstanbul valisi misin, saat kaç?’ dedi. Nur içinde yatsın. İyi ki öyle yapmış. Bu terbiyeyle mesleğimizde başarılı olduk. Ben mesleği beşinci kuşak olarak oğluma devrettim.” diyerek geleneksel kahve üreticiliğine dikkat çekiyor. İyi bir kahve içmek için iyi değirmenin gerekliği olduğunu belirten Sözen: “İnsan hasta olunca nasıl iyi doktor arar. İşte bunun gibi iyi kahve içmek için de iyi değirmen gerekir. Bunu yapacak kişinin de iyi bir usta olması gerekir. Meslekte kolaya kaçanlar ve hile yapanlar her zaman vardır. Değirmen üretip boyayanlar var, Çin’den getirtenler var. Ben ise bilek zoruyla gerçek değirmen yapıyorum. İşin getirisi paradan çok gurur. İnsanların gelip teşekkür etmeleri yetiyor” diyerek tevazu ve emek odaklı eski usul kahveciliğini sürdürüyor. Kendisinin 4. kuşak olduğunu ve 5. kuşak olarak işi oğluna devrettiğini de belirten Sözen, 12 yaşında babasının yanında mesleğe başladığını belirtiyor.

Kaynak: mynet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir